Sitikolin Nedir? | Sitikolin Nedir ?

Sitikolin Nedir?

Sitikolin, fosfatidilkolin gibi fosfolipidlerin üretimi konusunda oldukça büyük bir role sahip olan bir moleküldür. Fosfatidilkolinler baş grubunda kolin parçası içeren bir fosfolipit sınıfıdır. Bu moleküller, insan vücudundaki hücre zarlarını korumak ve sinir kaplamaları oluşturmakla görevlidir. Sitikolin, beynin kendi ürettiği kolin ile aynıdır. Sitikolin, kolinden daha farklı ve karmaşık bir moleküldür. Hatta alfa-GPC’den bile daha karmaşıktır. Tüm bu moleküllerden bahsederken karşılaşabilecek karışıklıkları önlemek için bilim insanları tedavi için sitikolin, vücutta üretim için ise CDP-kolin olarak adlandırmışlardır.

İnsan vücudu doğal olarak sitikolini geri dönüştürmeyi bilmektedir. Ayrıca sitikolin ek olarak alındığı zaman ise sitidin ve kolin olmak üzere iki faklı bileşik salgılamaktadır. Beyin nöronları, sitidini ve kolini tekrar sitikoline çevirir ve kullanır.

Kolin, sinir sisteminin ve asetilkolinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan nörotransmiterleri güçlendirmekle görevlidir. Aynı zamanda vücut sitikolini birden fazla faydalı bileşiğe dönüştürme yeteneğine sahiptir. Mesela sitiklin, sıradan kolinlere göre daha güçlü bir etkiye sahiptir.

Sitikolin Görevi Nedir?

Açıkçası Sitikolin görevi nedir sorusuna verilecek birçok cevap vardır. Çünkü sitikolin vücutta ve beyinde birden fazla fonksiyonu çalıştırmaktadır. Sitikolin, hem hücresel yapı taşlarının hem de nörotransmiterlerin vücuttaki üretimini arttırmaktadır. Tüm bunların yanında beyinde yer alan norepinefrin ve dopamini de arttırdığı bilinmektedir. Beyine olan kan akışını hızlandırabildiği gibi enerji üretimini arttırmak için mitokondriyi kullanabilmektedir. Yeterli seviyede üretilen CDP-kolinler ise miyeli isimli koruyucu sinir tabakasını oluşturmakta görevli olan sfingomyelini  ve fosfatidilkolini korumaktadır. Sitikolin aynı zamanda master antioksidan glutatiyonu arttırır.

Sitikolin Faydaları Nelerdir?

Sitikolin faydaları nelerdir diye soracak olursanız ilk cevap beyni korumak olacaktır. Çünkü hücrelerin miyeli zarını korumaktadır. Aynı zamanda sitikolin hem beyni hem d omuriliği stresörlere karşı korumakla görevlidir.

Alzheimer hastalığını büyük ölçüde yavaşlatmaktadır. Çünkü Alzheimer hastalığının semtponlarını hafifletmektedir. Bu sayede hastanın zihinsel performansı artacak ve beynindeki kan akışı uyarılmaktadır.

Sitikolin, bunların yanında parkinson hastalığı, çoklu skleroz, inme, glakom, ambliyopi, miyom ve diyabetik retinopati gibi daha bir çok hastalık tedavileri için oldukça büyük bir rol oynamaktadır.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir