Sitikolin Nelerde Bulunur? | Sitikolin Nedir ?

Sitikolin Nelerde Bulunur?

Sitikolin nelerde bulunur sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Sitikolin maddesi özellikle, et, yumurta sarısı, sakatat, ve soya fasülyesi gibi besinlerde oldukça fazla miktarlarda bulunmaktadır. Aynı zamanda, sitikolin maddesini vücuttaki metionin amino asidinde oluşmaktadır. Aşağıdaki listede sitikolinin bulunan besinleri inceleyebilirsiniz.

  • 3 parker kadar parmesan peynirinde 970 miligram
  • 2 – 3 parça ton balığında 860 miligram
  • 1 çay bardağı cevizde 470 miligram
  • 3 köfte büyüklüğünde biftek etinde 650 miligram
  • 1 çay bardağı yağsız sütte 910 miligram
  • 1 adet yumurtada 370 gram
  • 3 adet köftede 600 miligram
  • 1 çay bardağı yoğurtta 890 miligram
  • 1 tabak kurubaklagillerde 1500 miligram
  • 3 köfte kadar tavuk ve hindi etinde 800 miligram

İnsan vücudunda sitikolin eksikliğine sebep olan en büyük etkenlerden biri aşırı alkol tüketimidir. Alkol tüketen insanlarda, sitikolin metabolizması oldukça hızlı bir şekilde çalışır ve vücudun sitikoline duyduğu ihtiyaç artmaktadır. Vücuttaki sitikolin eksikliğini belirlemek oldukça zordur. Aynı zamanda karaciğer yağlanması hastalığının tedavisinde sitikolinin etkileri bilim insanları tarafından hala araştırma konusu olarak geçmektedir. Ayrıca sitikolinin Alzheimer hastalığına etkisi olduğu söylenmektedir.

Sitikolinin Önemi

Sitikolinin önemi oldukça fazladır. İnsan vücudundaki hücrelerin ana yapısını meydana getiren lesitin ve sfingomyelin gibi fosfolipitlerin sentezlenmesi için büyük bir rol oynamkatadır. Ayrıca sitikolin yağ matabolizmasında da görev almaktadır. İnsan vücudundaki yağlarını karaciğerden alınıp depolanmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak sitikolin, yağ kullanımını da arttırmaktadır.

Beyindeki sinir hücrelerinin arasındaki veri alışverişinde büyük bir role sahip olan asetilkolinin ana yapısında bulunmaktadır. Sitikolin insan vücudu ve beyni için oldukça önemli bir maddedir. Sitikolinin eksikliği ile fazlalığının belirtileri ve zararları insan vücudunda aynı etkiye sahiptir. Fakat fazla sitikolin alımı yüzünden kişide kalıtsal hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden sitikolin tüketimini doğal yollardan yapmak ve en doğru şekilde yapmak kişi için oldukça uygun olacaktır.

Sitikolin, Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini arttıran önemli bir maddedir. Alzheimer hastalığını durdurmasa bile ilerlemesini büyük ölçüce yavaşlatmaktadır.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir