Sitikolinin Farmakolojik Yapısı Emilimi | Sitikolin Nedir ?

Sitikolinin Farmakolojik Yapısı Emilimi

Sitidin ve kolin, CDP-kolin ya da sitikolin hücre zarında özelliklede fosfodilkolin yapısal fosfolipitlerin biyosentetik yönteminin kullanılmasında önemli bir ara maddedir. Kullanımı hem parental hem de oral yolla gerçekleştirilmektedir. Bu kullanımlar sonrasında sitikolin 2 ana bileşeni olan stilin ve colin serbest kalır. Oral yoldan emilip %100 oranında tamamlanmaktadır ve bu nedenle de kullanımı bu yöntemle onaylanmaktadır. Bir kez emilim sağlandığında sitikolin vücutta yaygın bir şekilde dağılır ve kan beyin bariyerini geçerek merkezi sinir sistemine giriş yapar. Sitikolin farmakolojik yapısı ve emilimi açısından en rahat vücudun kabul ettiği ve vücuda etki eden ilaçlar arasında yer almaktadır. Sitikolin norepinefrin ve dopamin seviyesini arttırdığı deneysel olarak kanıtlanmış bir ilaçtır. Farmakolojik mekanizmalar sayesinde istemik ve hipoksik koşullarda nöroprotektif özelliği görülmektedir. Sitikolin hafıza gücünü arttırır. Beyin yaşlanmasının önüne geçer beyin hücrelerinin aktivitesini geri kazanmasında etkili rol oynar. Bazı polipazların aktivasyonuna iyi gelerek serebral ödemin yeniden emilimi hızlandırır.

Sitikolin farmakolojik yapısı ve emilimi açısından sorun yaşatmayan ilaçlar arasında yer alıyor. Bu ilacın kullanımı hastaya yaşamış olduğu sendrom sonrasından bilişsel bozuklukları iyileştirme konusunda etki eder. Bilinç ve motor eksikliğinin iyileşmesi için etkilidir. En önemli belirtileri arasında kronik serebral vasküler hastalığına yakalanmış olanların ve Alzheimer hastalığı bulunanların semptomlarında hafifleme ve hastalığın seyrinin yavaşlaması olduğu bilinmektedir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir